Frankly, I don’t give a shit about the articles, czyli o rodzajnikach, których nie znamy


Frankly blog

Najpierw słów kilka nie na temat, tylko na temat inny. Postanowiłam dziś, że artykuły blogowe będą pisane po polsku, ponieważ ten język lubię najbardziej ze wszystkich mi znanych i chciałabym go używać w moich artykułach. Po angielsku będzie newsletter – dla tych, którzy chcieliby czytać co tydzień fajnego maila w tym języku oraz dostawać małe dawki słownictwa i innych informacji do samodzielnej nauki. Jak również korespondować ze mną „in English”, z czego niektórzy aktywnie korzystają.

Tyle tytułem wstępu.

W rozwinięciu odniosę się do dziury w brzuchu, którą wiercą mi moje dwie najbardziej ambitne uczennice. Jeśli to czytają, to pewnie wiedzą, że to o nich. Dziura to oczywiście rodzajniki określone i nieokreślone, oraz zerowe – nie posiadając w naszym języku takich części mowy, mamy problem z wczuciem się, jak ich prawidłowo używać.

W związku z tym, że Internet pełen jest materiałów na ten temat, postanowiłam nie tworzyć oddzielnego zestawienia zasad użycia rodzajników, a jedynie wyszukać najlepsze strony, na które warto zajrzeć. Poniżej znajdziecie moje zestawienie. Zaoszczędzony czas poświęciłam na stworzenie czegoś fajnego – ładnych grafik (RODZAJNIK NIEOKREŚLONY), które uprzyjemnią Ci zapamiętywanie zasad użycia rodzajników.

Zanim jednak wrzucę obiecane linki, polecam zajrzeć na stronę, która wyjaśnia, czemu właściwie rodzajniki angielskie są takie ważne.

Rodzajnik nieokreślony „a”

1) niezawodna strona British Council w jasny sposób wyjaśnia podstawowe zasady użycia rodzajników, po przyswojeniu teorii warto się pobawić w quiz.

2) po przeczytaniu teorii najlepiej sprawdzić ją w praktyce. Na tej stronie znajdziesz quizy podzielone według stopnia trudności.

Rodzajnik określony „the”

1) zajrzyjmy ponownie na British Council. Po przeczytaniu tego artykułu powinno pozostać Ci nieodparte wrażenie, że przy użyciu „the” niezwykle ważną rzeczą jest KONTEKST. Warto też poczytać pytania i odpowiedzi, które znajdują się pod quizem – wyjaśnionych jest tam kilka ciekawych przypadków użycia rodzajników.

2) sporo jest zasad dotyczących użycia „the” przed nazwami geograficznymi. Zostały one zgrabnie przedstawione na Grammarly.

3) Ćwiczeń nigdy za mało – dlatego zajrzyj na tę piękną, interaktywną stronę. Niemiecka doskonałość 🙂 Znajdziesz tu zarówno ćwiczenia na rodzajnik określony, jak i nieokreślony.

Rodzajnik zerowy

Przed niektórymi rzeczownikami nie używamy ani „a/an”, ani „the” – mówimy wtedy o rodzajniku zerowym.

1) Ładne zestawienie zasad jego stosowania znajdziemy na ang.pl

2) … a tutaj obszerny quiz na ten temat.

 

Na sam koniec zamieszczam stronę w języku polskim, na której zebrane są wszystkie te zasady, z obszernym omówieniem wyjątków, szczególnych przypadków użycia itp. Lektura dla ambitnych 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *