Jak częściej używać języka angielskiego?


Czy lekcje angielskiego raz lub dwa razy w tygodniu wystarczą, aby dobrze nauczyć się języka? Co zrobić, aby lepiej się w nim komunikować, a jednocześnie uczyć się praktycznych i przydatnych w codziennym życiu słów i zwrotów? Jak częściej używać języka angielskiego, nie wydając na to jednocześnie fortuny ani nie wyjeżdżając za granicę?

 

Choć na początku niektóre z tych sposobów mogą Ci się wydać czasochłonne lub możesz się obawiać, że już nie będziesz rozumieć najprostszych komunikatów wokół siebie – zaufaj, za 2 – 3 miesiące już nie będziesz tego zauważać i angielski stanie się naturalną częścią Twojego otoczenia. Ale chwila, chwila – to co trzeba właściwie zrobić?

 

1. Zmień język na Facebooku na angielski!

Prosty krok, na początku „nie zrobi Ci to wielkiej różnicy”, a po pewnym czasie takie zwroty jak „What’s on your mind?”, „share” czy „comment” same zagoszczą w Twojej głowie, no bo przecież wiesz, co gdzie się znajduje na Facebooku! 😉

 

2. Zmień język obsługi telefonu!

Jest to tylko odrobinę trudniejsze, jednak też bardziej efektywne. Założę się, że prawie zawsze masz przy sobie swój smartphone, więc kontakt z angielskim będzie właściwie nieprzerwany. Od tej pory wszystkie powiadomienia czy aplikacje będą Ci się wyświetlać po angielsku – a przecież je dobrze znasz, więc szybko się w nich odnajdziesz.

 

3. Obklej sobie mieszkanie!

Tak, tak – wiem jak to brzmi. Ale jeśli jeszcze nie wiesz, jak nazywają się przedmioty w Twoim najbliższym otoczeniu, rozwiązanie jest proste – przygotuj sobie napisy po angielsku i ponaklejaj je na meble i przedmioty. Słówka zapamiętają się same od patrzenia na nie!

 

4. Wykorzystaj lustro!

Jak to? Lustro jest jednym z przedmiotów, na które patrzysz regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie, czemu by tego nie wykorzystać? Wystarczy jedna karteczka, Post-It, z napisanym wyrażeniem, antonimami czy po prostu czymś, co sprawia Ci kłopot. Potem wystarczy już tylko wyrobić w sobie nawyk czytania i powtarzania na głos przed lustrem tego zdania. Dajcie znać, jak szybko udaje się Wam w ten sposób czegoś nauczyć.

Jak wpleść angielski w codzienne życie?

 

5. Rób zakupy po angielsku!

Kolejny sposób na opanowanie słów z konkretnej dziedziny. Sposób, który nie tylko poprawi Twoją bierną znajomość języka (czyli rozumienie), ale także tę czynną (mówienie i pisanie). Wystarczy, że od tej pory spróbujesz przygotowywać listy zakupów po angielsku. Na początku na pewno będzie to wymagało chwili pracy ze słownikiem, lecz gdy już Ci wejdzie w krew – będziesz mógł się poczuć jak za granicą. A kiedy już się tam znajdziesz – zakupy nie będą dla Ciebie żadnym problemem. 😉

 

6. Słuchaj piosenek!

Najprostszy sposób – słuchaj anglojęzycznej muzyki! Jeśli już to robisz, postaraj się zrozumieć o czym jest dana piosenka, obejrzyj teledysk, to też może Ci ułatwić to zadanie.

 

7. Śpiewaj z karaoke!

Nucisz sobie czasem angielskie piosenki pod nosem, ale nie pamiętasz tekstu? A może po prostu lubisz śpiewać z przyjaciółmi? Można to połączyć z nauką angielskiego – umówcie się na wspólne anglojęzyczne karaoke! Już nie będziesz śpiewał „na na na”, ale prawdziwy tekst. Najlepiej zacząć od śpiewania z tekstem na ekranie i artystą jednocześnie – utrwali Ci się wtedy tekst, ale także wymowa. Melodia i rytm z pewnością ułatwią też zapamiętanie tekstu i w końcu nie będziesz potrzebował napisów do danej piosenki.

 

8. Oglądaj seriale!

Piątek wieczór, Netflix na Twoim laptopie, a Ty masz wyrzuty sumienia, że ani razu nie zajrzałeś w tym tygodniu do książki? Zmień język oglądanego serialu na angielski, a jeśli ciężko Ci zrozumieć ze słuchu, włącz też angielskie napisy. Już niedługo nie będziesz mógł uwierzyć, jak mogłeś oglądać seriale i filmy po polsku. 😉

 

9. Siedź na Facebooku!

Skoro tak czy siak tam jesteś, polub sobie strony związane z nauką języka angielskiego. Czasem żart czy anglojęzyczny mem zostanie w Twojej głowie na dużo dłużej niż czytanka z podręcznika.

 

10. Zwiedzaj muzea!

I to nie tylko te w swoim mieście – nie wiem czy wiesz, że możesz się wybrać na wycieczkę za granicę nie ruszając się z domu! Po co zwlekać – już dziś pozwiedzaj choćby najbardziej znane na świecie muzeum sztuki nowoczesnej MoMA w Nowym Jorku.

Jak częściej używać języka angielskiego?

 

11. Bądź na bieżąco!

Wiesz co się dzieje w Twoim mieście i w Polsce? Czemu by nie śledzić mediów zagranicznych – BBC News czy CNN są w zasięgu ręki!

 

12. Rozwijaj swoje zainteresowania!

Rób po angielsku to, co kochasz. Pasjonujesz się modą? Zapoznaj się z oryginalnym anglojęzycznym Vogue’iem. Kręci Cię survival? Nie może się to obejść bez Bear Gryllsa! Na pewno znajdziesz coś dla siebie z najwyższej półki!

 

13. Oglądaj Youtube’a!

Krótka przerwa w pracy? Podróż pociągiem? Zaglądasz na Youtube’a – a gdyby tak oglądać filmiki tylko po angielsku? W końcu to swego rodzaju zapychacz czasu – a tak bardzo łatwo możesz zmienić to w coś pożytecznego! Koniecznie dajcie znać, jakie anglojęzyczne kanały lubicie najbardziej!

 

14. Graj w gry planszowe!

Lubisz spotykać się ze swoimi znajomymi na planszówki? Nic prostszego! Następnym razem zaproponuj grę po angielsku – zaczynając od prostych i niewymagających gier jak Kalambury, do wymagających niewielkiego przygotowania, lecz fantastycznych do integracji jak Cards Against Humanity. Sprawdź sam – naprawdę warto!

Jak częściej używać języka angielskiego?

 

15. Mów do siebie!

Zdarza Ci się powtarzać coś na głos, żeby nie zapomnieć? Albo pisać sobie Post-Ity z przypomnieniem? Tak, tak, już pewnie wiesz – rób to po angielsku. Oczywiście, na początku będzie trudno, ale po jakimś czasie nawet się nie obejrzysz, a będziesz to robić z automatu. Jeśli brakuje Ci pomysłów, o czym ze sobą rozmawiać, możesz zajrzeć do artykułu Jak ćwiczyć w domu mówienie po angielsku? – jest pełen inspiracji.

 

16. Zapisz się na newsletter Mów Do Mnie!

Mów Do Mnie! jest prawdopodobnie 😉 jedyną szkołą języków obcych w Polsce, która pisze swój newsletter po angielsku. Co dwa tygodnie do skrzynek osób zapisanych na nasz mailing wpada list pełen nowego słownictwa, z listą najciekawszych słówek, inspirującymi filmikami itp. Jeśli brakuje Ci więc regularnej zachęty do nauki, ten newsletter świetnie się sprawdza w tej roli. Nie mówiąc o tym, że zapisując się na listę subskrybentów, otrzymasz pięciodniowy kurs „Uwolnij swój język!”, przeznaczony dla osób, które chciałyby przyjrzeć się swojej motywacji do nauki i wybrać najlepsze dla siebie metody opanowania języka. Nie wiesz, gdzie się zapisać? Tutaj 🙂

 

Oczywiście nie wszystkie te sposoby przypadną każdemu. Zacznij od wybrania jednej – dwóch rzeczy, ale rób to regularnie. Dodawaj sobie stopniowo kolejne czynności, zostań swoim własnym „trenerem” językowym, a już wkrótce złapiesz się na tym, że coś sobie pomyślisz po angielsku, bo ostatnio to słyszałeś/czytałeś. Powodzenia! 😊

I koniecznie daj znać, który ze sposobów jest Twoim ulubionym! A może masz jeszcze jakiś w zanadrzu?

 

Karolina Perz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *